Home Kilka słów o szkole

ZESPÓŁ PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH
W ELBLĄGU

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego to placówka oświatowa z ponad 60-letnią tradycją w kształceniu muzycznym. Powstała w 1952 roku, w obecnym budynku funkcjonuje od 1976 roku. W swojej bogatej historii wykształciła kilka pokoleń zawodowych muzyków.Absolwenci kontynuują edukację artystyczną na wyższych uczelniach muzycznych. Wielu z nich odnosi sukcesy występując jako soliści, kameraliści oraz członkowie renomowanych orkiestr.

Organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny jest Ministerstwo Kultury.

Szkoła funkcjonuje w jednym budynku szkolnym. Pierwszym dyrektorem był Józef Karpiński (1953-77), drugim Bogusław Stolarski, a od września 2012 r, funkcję tę pełni p. Andrzej Korpacki. Wicedyrektorem do spraw ogólnokształcących jest p. Marzena Wrońska, funkcję wicedyrektora ds. muzycznych pełni p. Wiesław Pająk.

W skład ZPSM wchodzą:

• Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia (OSM I ST.) - sześcioletni cykl nauczania - wydział instrumentalny, specjalności: fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, trąbka, róg, puzon, perkusja,
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (OSM II ST.) - sześcioletni cykl nauczania, kształci w zawodzie muzyk instrumentalista, specjalności jak wyżej oraz w zawodzie muzyk - nauczyciel rytmiki.
  • Szkoła Muzyczna I stopnia (SM I ST. ) - czteroletni cykl nauczania, wydział instrumentalny, specjalności jak wyżej.
  • Szkoła Muzyczna II stopnia (SM II ST.) -sześcioletni cykl nauczania, wydziały jak wyżej.

Absolwenci uzyskują dyplom muzyka, oraz maturę upoważniającą do ubiegania się o przyjęcie we wszystkich typach szkół wyższych.

Corocznie uczniowie naszej szkoły osiągają sukcesy na przesłuchaniach, konkursach i festiwalach w całej Polsce a także poza granicami naszego kraju.

Szkoła uzyskuje wysokie wyniki ze sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych organizowanych przez Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łomży.

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych na przestrzeni lat funkcjonowały m.in.: orkiestra I, II stopnia, orkiestra dęta, chór I i II stopnia, zespół muzyki rozrywkowej, kwartet saksofonowy. Powstało wiele zespołów instrumentalnych, symfonicznych, jazzowych czy rockowych. Muzycy wywodzący się z tej placówki obecnie czynnie tworzą elbląską i nie tylko scenę muzyczną działając zawodowo.

W szkole organizowane są cykliczne konkursy jak na przykład Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy "Bajeczna Miniatura", Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe, oraz cykliczne koncerty forum, które w październiku 2014 roku odbyło się po raz 100.

W latach 2013-15 w szkole przeprowadzony był generalny remont, który obejmował odnowienie całego budynku szkolnego oraz dobudowę nowego skrzydła szkoły. W nowej części szkoły znajdują się klasy oraz nowa SALA KAMERALNA. Również SALA KONCERTOWA zyskała. bardzo wiele Oprócz nowego wyglądu wzbogaciła się o najnowszej generacji wyposażenie nagłaśniające oraz nowoczesne studio nagrań.